sztuki walki sztuki walki sztuki walki warszawa aikido pfa aikido sztuki walki aikido nokken

Joga dla dzieci-zajęcia ogólnorozwojowe

Jak wyglądają zajęcia? Rozpoczynają się rozgrzewką w formie gier i zabaw ruchowych także z elementami masażu. Właściwa praktyka to rozciągnięcie i wzmocnienie ciała w różnych sekwencjach. Po ćwiczeniach przychodzi pora na relaksację, połączoną z wizualizacją. Zajęcia prowadzone są dynamicznie, aktywizują rzadko używane mięśnie i stawy. Asany wzmacniają giętkość ciała, podnoszą ogólną sprawność, pozwalają szybko usunąć stres skumulowany w postaci usztywnień. Stopniowo dzieci uczą się precyzji wykonywanych ruchów oraz skupienia uwagi na oddechu.

Stopień trudności Wybrane dla dzieci pozycje jogi, czyli asany mają niski stopień trudności. Przybierają nazwy zwierząt, obiektów natury, figur, postaci np.: „góra”, „drzewo”, „słoń”, „motyl”, „kobra”, „pies”, „wojownik”, „trójkąt”. To oddziałuje na wyobraźnię dzieci, które wykonując pokazane przez Instruktorkę ruchy, przenoszą się wraz z nią w świat przyrodników joginów, czy na afrykański step.

Joga uczy empatii w grupie Wykonywanie asan jest przeplatane zabawami ogólnorozwojowymi, kładącymi nacisk na integrację i współpracę dzieci w grupie. Z kolei ćwiczenia w parach uwrażliwiają na kontakt z drugim człowiekiem i na jego potrzeby, uczą jak być odpowiedzialnym „partnerem”.

Zalety jogi:

  • wzmacnia elastyczność i wytrzymałość mięśni i stawów
  • kształtuje prawidłową postawę kręgosłupa, koryguje wady
  • pomaga usuwać produkty przemiany materii, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, co chroni przed otyłością
  • korzystnie wpływa na psychikę, wzmaga koncentrację, świadomość własnych stanów psychicznych, wycisza i uspokaja
  • regularne ćwiczenia rozwijają siłę woli, pewność siebie, poczucie dyscypliny i samokontroli
  • dla dzieci nadpobudliwych ćwiczenia jogi są sposobem na rozładowanie nadmiaru energii i przekształcenie jej w energię twórczą
  • ©Copyright by Kyodö Akademia Aikido 2010