sztuki walki sztuki walki sztuki walki warszawa aikido pfa aikido sztuki walki aikido nokken

Trening z bronią

Walka z bronią, fechtunek, jest jak każda sztuka walki drogą, a nie celem. Istnieją pewne wspólne aspekty walki (np. percepcja, dystans, wyczucie czasu, technika, nastawienie) a każda forma używania broni lub sposób fechtunku ma swój kontekst historyczny. Żaden styl lub forma nie powinny być rozpatrywane jako najlepsza, ostateczna metoda. Tak naprawdę nie istnieje „najlepszy miecz” albo „najlepsza broń”. Walka rozgrywa się w takim samym stopniu na płaszczyźnie mentalnej (psychologicznej), co fizycznej, wymaga ona dyscypliny i zaprawy fizycznej. Okazjonalne, weekendowe ćwiczenie nie daje najlepszych rezultatów. Jest to prawdziwa sztuka walki i powinna być rzeczywiście traktowana jako taka.

Obecnie wiele grup używa absurdalnych cięć, które nie byłyby skuteczne przy użyciu prawdziwej broni na prawdziwych celach. Te nieefektywne techniki rozwijają się i stają się popularne, ponieważ kiepskie zasady i słaby trening zachęcają do ich użycia. Trening cięć – jeśli ma przynieść rezultaty – powinien być wykonywany przynajmniej raz w tygodniu. Powinno się ćwiczyć wszystkie cięcia na różnorakich celach, powinien być także w maksymalny sposób przeprowadzany w parach.

Prawie wszystkie sztuki walki mają swoje zakorzenienie historyczne i wywodzą się ze sztuki wojennej władania bronią. I tak na przykład w Aikido techniki atakowania gołymi rękami wyglądają na nieefektywne i brakuje im szybkości i siły, zrozumienie ich przychodzi łatwiej trenując z bronią.

Na treningach używamy broni drewnianej : bokken, jo, tanto, kij krótki, tonfa. Jej zalety są takie, iż w przeciwieństwie do sparowania bronią ostrą lub tępą może być używana z większą szybkością i siłą, zależnie od stopnia kontroli ataków, używanego opancerzenia i obszarów trafienia. Daje bardziej realistyczne odczucie, niż broń miękka. Drewniana broń powinna mieć wyraźnie odróżniające się ostrze (spłaszczone zamiast zaokrąglonego) i wagę zbliżoną do realnej.

Trening z bronią wymusza większy respekt dla ataku i jest znakomitym sposobem aby nauczyć się zasad rząd liniami ataku i obrony. Wielokrotne poruszanie się do wewnątrz i na zewnątrz zasięgu broni pomaga intuicyjnemu wyczuwaniu dystansu i czasu, a więc elementów niezbędnych, bez których opanowanie i pełne zrozumienie sztuki walki jest niemożliwe.

©Copyright by Kyodö Akademia Aikido 2010