sztuki walki sztuki walki aikido pfa aikido sztuki walki aikido nokken

Shaolin Kempo

SHAOLIN KEMPO jest tym samym stylem walki co japońska SHORINJI KEMPO, której szkół nie ma obecnie w Polsce.

Shorinji Kempo to sztuka walki przeniesiona z Chin do Japonii przez licznych mnichów uciekających przed prześladowaniami kolejnych cesarzy. Od Shorinji (japońska nazwa Shaolin) różni się miejscem treningu. Shaolin Kempo jest odmianą południowej - miękkiej - szkoły Shaolin, podczas gdy Shorinji jest szkołą twardszą, północną. Obie szkoły posiadają terminologię japońską, ze względu na obecny kraj pochodzenia, ale także ze względu na dużą w owym czasie ilość narzeczy i dialektów w Chinach.

Shaolin Kempo oparte jest na Kung Fu trenowanym przez Związek Buddystów Zen (Bodhidharma).

Głównie za sprawą rodu Mitose z Kimamoto i Nagasaki przeniesiono ten styl walki z Chin do Japonii tuż przed rokiem 1600. Była ona wielokrotnie modyfikowana, aż zrodziło się Kempo, powiązane z treningami z bronią. W latach 30 XX w. wielkim mistrzem Shaolin Kempo był taoistyczny mnich Wen Lashi, który szkolił w Pekinie

Cechy współczesnego Kempo nadał James M. Mitose (1916-1981), który w 1936r. przeniósł swoją szkołę z Japonii do stanów Zjednoczonych (Honolulu), gdzie przekazał swoją wiedzę swoim uczniom, wśród których tylko pięciu osiągnęło stopień mistrzowski, byli to: Thomas Young, William K.S. Chow, Paul Yamaguchi, Arthur Keave, i Edward Lowe.

Tradycyjna metodologia nauczenia Kempo polegała na opanowaniu 108 kombinacji i technik pięciu zwierząt (tygrys, leopard, żuraw, wąż i smok). Powstanie „szkoły amerykańskiej” wiązało się z odejściem od tradycyjnej metodologii nauczania a skupieniem się na stworzeniu kompletnego systemu, którego celem jest obrona własna. Polega to na nauce walki ofensywnej i defensywnej w jednym, gdzie „każdy blok jest ciosem a cios blokiem”, przechwyty i bloki zmieniają się w rzuty, podcięcia. W pracę zaangażowane jest całe ciało, szczególną uwagę zwraca się na pracę bioder opanowaniu centrum równowagi.
Shaolin Kempo zwraca uwagę na poznanie 142 punktów witalnych człowieka, do których w walce stara się dotrzeć. Takie rozwiązanie może niektórym wydawać się brutalne i proste, lecz nie jest to sport walki, lecz sztuka walki,
której zadaniem jest wyeliminowanie zagrożenia, a nie zbieranie punktów.

Shaolin Kempo stanowi wspaniałe dopełnienie dla wielu sztuk walki m.in. aikido, ju jutsu, z tego względu, iż nie kłóci się zasadniczo z założeniami i taktyką, a nauka wyprowadzania ciosów, kontrowania, aktywna praca nóg w walce jest elementem niezbędnym dla efektywnego prowadzenia walki.

©Copyright by Kyodö Akademia Aikido 2010